Instagram’da Ne Satışı Yapılabilir? Instagram’dan Satış Yapmak

 Instagram’da Ne Satışı Yapılabilir? Instagram’dan Satış Yapmak
Okunuyor Instagram’da Ne Satışı Yapılabilir? Instagram’dan Satış Yapmak

İnternetten ürün satmak isteyen kişilerin alternatif olarak düşündükleri mecralardan bir tanesi de Instagram’dır. Instagram’da birçok satıcının yüklü kargolarını gören satıcı adayları kendilerine mutlaka “Biz de yapalım bu işi, baksana adamlar ünde yüzlerce sipariş alıyor.” diyerek girişimde bulunurlar. Saha yazının başında karamsarlık vermek istemeyiz ama işin bir de kamera arkası tarafı vardır. Evet, Insragram’dan birçok ürünü rahatlıkla satabilirsiniz ancak bu işte de her işte olduğu gibi zorluklar vardır. Bu yazımızda biz de hem Instagram’dan ne satılır konusuna değineceğiz hem de bu işin zorluklarından bahsedeceğiz.

Instagram’da Ne Satılır?

Unutmayın ki reklamı yapılan her şeyi her yerde satabilirsiniz. Yeter ki reklamını iyi yapın. Ne kadar doğru yaptık bilmiyoruz ama işin en temel kanununu yazının başında verdik sanki biraz. Evet, kesinlikle reklamı yapılan her şeyi her yerde satabilirsiniz. Şimdi bu tezi küçük bir örnekle doğrulayalım. İşlek caddelerde mutlaka limon sıkacağı, el gırgırı, meyve – sebze soyacağı satan işportacılara denk gelmişsinizdir. Bu adamlar kesinlikle işini hakkıyla yapan ve alnın teriyle evine ekmek götüren abilerimizdir. Ancak onların sattıkları ürünlerin aynısı  “Ne Alırsan 5 TL – 10 TL” mağazalarında da raflarda durmaktadır. Ancak kimse dönüp bakmaz. Ama diğer taraftan adam valizini koyar yere 1-2 saatte en az 40-50 tane ürünü satar, valizini boşaltır çeker gider. Aynı ürün olmasına rağmen neden insanlar bir mağazadan değil de, belki de hayatlarında bir daha hiç görmeyecekleri bir adamdan aynı ürünü alırlar? Cevabı çok basit: Reklam!

Alt başlığımızı Instagram’dan ne satılır diye attık ama konumuza daha tam girmeden bir ton laf ettik. Şimdi gelelim asıl konumuza, Instagram’da ne satılır diyerek bir araştırma yapmış yada yazımızın başlığı dikkatinizi çekip buraya kadar okumuşsanız buradan sonrası daha bilgilendirici olacaktır diyebiliriz.

Instagram’da en çok görsel anlamda insanları etkileyecek ürünler satılabilir. Satacağınız ürün farklı video ve görsellerle ön planda tutmakta zorlanmayacağınız bir şeyse satışı çok daha kısa sürede ve daha fazla sayıda gerçekleşir. Instagram’dan alışveriş yapan kitleye bakıldığında kadınların erkeklerden daha fazla Instagram’dan alışveriş yaptığını söyleyebiliriz.  Çünkü erkekler internette gördükleri herhangi bir ürünü farklı satış yerlerinde de araştırma eğilimine daha yatkınlardır. Kadınlar ise beğendikleri şeye daha kısa sürede ulaşmak istediklerinden hemen sipariş vermek isterler. Bu gerçekten yola çıkarak kadınlara yönelik olabilecek bir ürünün erkeklere yönelik bir üründen satılma şansı daha yüksektir.

Instagram’da satışı yapılan her ürünün hedef kitlesi erkekler yada kadınlar içindir diye ayrılamaz elbette. Örneğin kitaplar her iki kitlenin de dikkatini çekebilir. Genel temizlik malzemeleri de yine her iki kitlenin dikkatini çekebilir. “Olur mu canım temizlik malzemesi kadınların dikkatini çeker, erkeklerin niye çeksin ki?”  diyebilirsiniz. O zaman biz de size sorarız. O temizlik malzemesiyle bir arabanın tavanındaki yada koltuklarındaki lekeyi çıkardığınızda kimin dikkati çeker? Şimdi “Hee, doğru ya!” demiş olabilirsiniz. O zaman işi özüne gelelim. Bir ürünü Instagram’da satacaksanız iki şeyi çok iyi bilmelisiniz. Birincisi ürününüzün ne olduğunu ve satış potansiyelini, ikincisi ise reklamın bu iş için her şey olduğunu…

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle