E-Ticarete Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 E-Ticarete Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Okunuyor E-Ticarete Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda gerek büyük firmaların gerekse küçük işletmelerin en çok gelir ettikleri alanlardan bir tanesi kuşkusuz internettir. Sattıkları ürün yada hizmet her ne olursa olsun ticaretle uğraşan herkes artık elindeki internet ortamında satmayı amaçlıyor. Bunlardan bir kısmı başarılı olurken bir kısmı ise aradığını bulamadan E-Ticaret ile uğraşmaktan vazgeçiyor. Peki neden? Neden e-ticaretle uğraşa herkes başarılı olamıyor da sadece bazıları başarılı olabiliyor? Bu soruların cevabını çok iyi bildiğimiz için biz de e-ticarete başlamayı düşünenler için rehber niteliğinde bir yazı kaleme aldık. 

E-Ticarete Başlarken ilk Ne Yapmak Gerekir? 

İnternet üzerinden her satarsanız satın ve nerede satarsanız satın ilk yapmanız gereken şey bir vergi levhanızın olmasıdır. Adı üstünde TİCARET yapacaksınız. Dolayısıyla bu ülkenin yasaları gereği ticaret yapan herkes bir vergi levhasına sahip olmalıdır. Vergi levhasına nasıl sahip olacağınızı size burada uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bunun için bir muhasebeciye gitmeniz yeterli olacaktır. Vergi levhanız olacağı için zaten bir muhasebeciyle mutlaka sürekli muhatap olacaksınız. 

Vergi Levham Var, Sonra Ne Yapmalıyım?

Vergi levhanızı oluştururken zaten hangi sektörde faaliyet göstereceğinizi belirtmiş oluyorsunuz. En bilindik sektörlerden bir tanesi üzerinden gidecek olacak giyim sektörünü kendimizi örnek sektör olarak belirleyelim. Bu giyim sektöründe bir şeyler satacaksınız demektir. Bunun için yapmanız gereken ilk şey ya ürünü tedarik etmektir ya da üretmektir. Elinizde ürün olmalı ki müşterinize satabilesiniz. Bu klasik ticaret anlayışıdır. Ancak teknolojinin gelişmesiyle internette birçok satıcı elinde ürün olmadan da sadece tanıtım yaparak başka firmalarının ürünlerini satabiliyor ve komisyonunu alabiliyor. Bu yönteme Dropshopping dense de güvenilir bir şekilde dropshopping imkanı sağlayan firma sayısı oldukça azdır. Siz binlerce lira reklam vererek ürünün reklamını yaparsınız ürün sizin sitenizden ya da pazaryeri hesabınızdan satılır ancak tedarikçi size stok bulunmuyor dediğinde her açıdan kaybedersiniz. E-ticarete büyük bir hevesle başlayanların sonradan başarısız olmasının sebeplerinden bir tanesi budur. Biz dropshopping imkansızdır demiyoruz ama çok zordur diyoruz. Dolayısıyla internetten ürün satacaksanız ürünün elinizde olması en doğru yöntemdir diyebiliriz. 

Nerede Satacağınızı Belirleyin

Ürünlerinizi nerede satacağınızı iyi belirlemelisiniz. Bunun için ürünü satacağınız kitleyi iyi tanımanız gerekir. Örnek vermek gerekirse eğer bayanlara hitap eden bir ürün satacaksanız bunu sahibinden.com’un alışveriş bölümüne eklemektense satış için oluşturacağınız bir Instagram hesabında tanıtmanız çok daha etkili sonuçlar doğuracaktır. Çünkü bayanların Instagram’da rastgele karşılarına çıkan bir ürünü alma olasılığı çok daha yüksektir. Başka bir platformda ürün daha ucuza bile olmuş olsa o anki sosyal medyanın vermiş olduğu psikolojik hava ile satın alma dürtüleri artacaktır. Yapılan araştırmalar sosyal medyada tanıtılan ürünleri satın almak için kişilerin daha hızlı karar verdikleri ortaya çıkarmıştır.

Ürünü nerede satacağınızı belirledikten sonra ürünlerinizi tanıtmaya geçebilirsiniz. Ürünlerinizin fotoğraflarını ve videolarını paylaşarak tanıtımını yapabilirsiniz. 

Eğer ürünlerinizi n11.com, trendyol, hepsiburada gibi internet pazaryerlerinde satmayı planlıyorsanız bu platformlarda ilk önce mağazalarınızı oluşturmalısınız. Burada eticarete yeni başlayanların en yaygın olarak düştükleri yanılgı ürünlerinin hemen satılacağını düşünmeleridir. İnternet pazaryerlerine ürün eklemek buralarda ürün satmak için belki yolun başı bile değildir. Çünkü gelişmiş reklam ve satış algoritmalarına sahip olan bu platformlar satıcılara farklı reklam paketleri sunarlar ki satıcıların ürünleri rakiplerinkinden önce görünsün ve satılma ihtimali artsın. Diyebiliriz ki, internet pazaryerlerinde ürün satacak olan kişiler kesinlikle ama kesinlikle bu pazaryerlerinin reklam paketlerini iyi bilmeli ve bu reklamlardan gelen satış potansiyelini iyi analiz etmelidir. Öyle ki, bu analiz kısmını tam öğrenen kadar bir miktar zararı bile göze almalıdırlar. 

Bu yazımızda “E-Ticarete Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler” konusunu ele aldık. Umarız ticaret hayatınızda istediğiniz hedeflere ulaşabilir ve başarılı olabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek üzere.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle