Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nu Tanıyın

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nu Tanıyın
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nu Tanıyın

11. yüzyılda Selçuklu Türkleri, liderleri Tuğrul yönetiminde İran, Irak ve Suriye’de hüküm süren büyük Selçuklu hanedanını kurdular.

Selçuklu Türkleri Anadolu’ya ilk yerleşen Türklerdir. Selçuklu Türkleri, Orta Anadolu’da büyük bir kültürle aydınlanmış, hoşgörülü bir hükümet olmuşlardır.

Esnek Reklam Alanı
 

1071’de Tuğrul Bey’in yeğeni Alp Arslan, Van Gölü yakınlarındaki Malazgirt’te Bizanslıları mağlup etti. Böylelikle Anadolu’nun kapıları Türklere açılmış ve Anadolu etnik, siyasi, dini, dilsel ve kültürel alanlarda köklü bir dönüşüm geçirmiştir. Anadolu’da Selçuklu Sultanlığı 14. yüzyılın başına kadar devam etti.

Selçuklu medeniyetinin zirvesi, siyasi, ekonomik, dini, sanatsal ve edebi merkezi Konya ile 13. yüzyılın ilk yarısında geldi.

Selçuklular, padişah, bakanları ve valileri etrafında teşkilatlanmış merkezi bir idare kurdu. Bilim ve edebiyat, tıpkı mistik şiir gibi gelişti. Anadolu, doğu ile batıyı birbirine bağlayan büyük yollarla gelişmiştir ve bu güzergahlar boyunca inşa edilen kervansarayların çoğu bugün hala ayakta. Tarım, sanayi ve el sanatları geniş bir alana yayıldı ve ülke birdenbire camiler, medreseler (eğitim kurumları) ve kervansaraylar açısından zengin bir hale geldi.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın